Obec Čížová
Obec Čížová
Jihočeskou vesnicí roku 2010 se stala Čížová na Písecku

Aktuality »

Územní studie »

Územní plán Čížová »

Dotace »

Volby do EU parlamentu 2024 »

Elektronická úřední deska »

Ztráty a nálezy »

Užitečné odkazy »

Napsali o nás »

Symboly obce

Dominantou Čížové je areál kostela sv. Jakuba Většího na pahorku nad obcí. Proto byla zvolena svatojakubská mušle (atribut patrona kostela) ve znaku obce Čížová.
Celý pahorek pod kostelem je prostlý zelení a zasazen do lesnaté krajiny jižních Čech - proto zelené pole znaku.

Znak
V zeleném štítě uprostřed zlatá svatojakubská mušle.
Prapor, varinata I.
V zeleném poli uprostřed zlatá, svatojakubská mušle.
Prapor, varinata II.
Podélně půlená. Vlevo zlatá, vpravo zelená.
POPIS FIGURY (mušle)
Obecná přirozená heraldická figura, zvaná též poutnická mušle nebo mušle sv. Jakuba. Jde o dolní díl schránky mlže Pecten maximus L., rozšířeného při atlantickém pobřeží Evropy. Mušle byla vybrána jako atribut sv. Jakuba Většího, bratra evangelisty Jana, neboť Jakub byl původním povoláním rybář. Když byl v severním Španělsku na počátku 9. století objeven jeho hrob, začali k němu proudit zástupy poutníků. Sv. Jakub z Campostely (Santiago de Campostela) se stal ochráncem a patronem všech poutníků, kteří s sebou jako odznak nosili mušli, zpravidla jednou či dvakrát nahoře provrtanou, aby mohla být připevněna k mošně, šatu či klobouku.
Příklady použití figury :
  • tři stříbrné mušle v černém středním štítku - knížata Metternichové
  • tři stříbrné mušle v černé hlavě štítu - Russellové, vévodové z Bedfordu.
  • znak Španělského města La Coruňa.

TINKTURA ŠTÍTU (zelená)
Areál kostela Sv. Jakuba Většího stojí na pahorku nad obcí Čížová. K tomuto areálu mimo kostel patří původně gotická zvonice, barokní kaple sv. Barbory a kaplanka. Celý tento pahorek je porostlý zelení a zasazen do lesnaté krajiny Jižních Čech.

POPIS NOSITELE FIGURY (Sv. Jakub Větší)
Bratr evangelisty Jana, galilejský rybář. Šířil víru v Judei a Samaří. Herodos Agrippa jej roku 44 v Jeruzalemě odsoudil a dal popravit. Je patronem poutníků a zemským patronem Španělska. Můžeme jej vidět zhruba ve třech výrazných typech.
  • Jako apoštola - drží v rukou meč nebo poutnickou hůl.
  • Jako poutníka - zhruba od 13. století. Mívá na sobě většinou klobouk, plášť, na holi nebo na rameni mu visí mošna, nebo poutnická tykev na vodu. Na plášti, mošně nebo klobouku se objevuje jeho hlavní atribut - mušle.
  • Jako rytíře - a svatý patron Španělska. Sedí na koni a drží korouhev a je ve zbroji. Jeho kůň dupe kopyty po Saracenech. Jeho nápisem je : "Každý člověk ať je rychlý" - myšleno k naslouchání.