Obec Čížová
Obec Čížová
Jihočeskou vesnicí roku 2010 se stala Čížová na Písecku

Aktuality »

Územní studie »

Územní plán Čížová »

Dotace »

Volby do EU parlamentu 2024 »

Elektronická úřední deska »

Ztráty a nálezy »

Užitečné odkazy »

Napsali o nás »

Topělec

Topělec - letecká fotka

I když je první písemná zmínka o Topělci až z roku 1488, jisté je, že zde žili lidé již ve střední době bronzové (asi 1300 let před naším letopočtem), což dokládají četné nálezy v pohřebištích nedaleko odtud.

V roce 1547 jsou zde známá jména: Halas, Janowsky,Mach a Halmanowic.

Po 30-ti leté válce (dle soupisu z roku 1654) byli v Topělci 3 rolníci, 6 gruntů pustých, 1 chalupník a 2 zahrady - pusté. Celkem se hospodařilo na 210 stryších polí, k tomu 15 strychů lesa.

V roce 1869 zde bylo 23 domů včtně Topinkova mlýna. Nejvíce obyvatel zde žilo v roce 1910, a to 217, kteří se převážně živili na 474 ha katastrálního území Topělec, kamž tato studánka patří.

Asi 1 km jižně odtud stojí bývalá výletní restaurace Hřebíček, která ještě před II. světovou válkou bývala cílem vycházek píseckých občanů. Směrem odtud k řece Otavě stávala známá převoznická hospoda "U Hesouna" (zbořena v 60. letech našeho věku), kde přecházeka slavná Sedláčkova stezka z pravého na levý břeh řeky. Převozník, vozil loďkou na vzdálené volání vorařů, pivo, potraviny, ba i tuto vzácnou vodu, aby tito svérázní chlapi byli zásobeni na další cestu