Čížová
Jihočeskou vesnicí roku 2010 se stala Čížová na Písecku

Zájezd ČSZ (12.9.2009)

V sobotu 12. 9. vyrazilo 38 účastníků zájezdu ( 1 muž, 5 dětí, 32 žen) na výlet do severovýchodních Čech do Babiččina údolí. Vyrazili jsme v šest hodin a naše cesta vedla přes Prahu , míjeli jsme po dálnici Poděbrady, Hradec Králové a první zastávka byla v České Skalici. Tady jsme si prohlédli Muzeum Boženy Němcové - listinné dokumenty, dopisy, fotografie i osobní rodinné památky, spisovatelčin psací stůl, všechna česká i cizojazyčná vydání Babičky, ….Součástí muzea je i ukázka historie textilní výroby v kraji. Kdo chtěl, mohl si prohlédnout venkovský barokní kostel, kde byla svatba rodičů B. Němcové - T. Novotné a J. K. Pankla, i samotné Barunky Panklové s J. Němcem. Mohli jsme vidět i Barunčinu školu postavenou už v roce 1643. A protože v České Skalici právě probíhaly tradiční Jiřinkové slavnosti, obdivovali jsme nepřeberné množství odrůd krásných jiřin, ochutnávali jsme domácí máslo, sýry , sádlo, škvarky, chléb, koláče, trdelníky….

Dalším cílem byly Ratibořice, Babiččino údolí - mlýn se světnicí " pana otce" a pokoje "Mančinky", sousoší Babičky s vnoučaty, Staré bělidlo s babiččinou světničkou a Viktorčin splav. Kdo četl slavnou Babičku, ví, o čem je řeč.

Závěr našeho výletu patřil prohlídce ratibořického zámku, který byl vybudován na začátku 18. století. Nejznámější majitelkou byla Kateřina Zaháňská , známá z Babičky jako "paní kněžna." Elegantní zařízení nám umožnilo nahlédnout do světa vysoké aristokracie 18. století.

Domů jsme se sice vrátili unaveni, ale bohatí o nové zážitky. Kdo s námi nejel, může jen litovat. A kam pojedeme za rok? Navrhněte, kde jsme ještě nebyli.